Opis
Współczesny gliniany czajnik pochodzący z regionu Yixing, czyli najsłynniejszego obszaru produkcji czajników w Chinach, skupiającego najlepszych artystów państwa środka.
Mieści dokładnie 140 ml wody, jest to spory czajnik, zdolny ugościć cztery, lub nawet pięć osób. Czajniczek wykonany jest półręcznie, czyli użyto formy, aby uzyskać idealną pokrywkę, rączkę i dzióbek, natomiast zasadnicza część wykonana jest ręcznie.
Całość jest oczywiście nieszkliwiona, ponieważ takie czajniki ceni się przede wszystkim ze względu na ich glinę. Porowaty materiał ma chłonąć aromaty parzonej w nim herbaty, by z czasem zacząć je oddawać do naparu, wzbogacając smak herbaty jeszcze bardziej, niż jest to możliwe normalnie. Z tego powodu takie czajniczki często dedykuje się pod konkretny rodzaj herbaty. Oznacza to również, że czajniczek nie nadaje się do mycia w zmywarce, należy unikać kontaktu z płynem do naczyń, aby nie przechodził później do smaku herbaty.
W naszej opinii czajniczek jest wykonany idealnie, napar przelewa w błyskawiczne 8 sekund, co przy 140 mililitrach jest naprawdę znakomitym wynikem. Strumień jest mocny i zdecydowany, urywa się natychmiastowo, nie kapie i nie rozlewa. Gliniane sitko składa się z 50 drobnych dziurek, dzięki czemu nie wypuszcza ani drobiny liścia. Czajniczek wykonuje wszystkie klasyczne sztuczki, jest bardzo szczelny, zgodnie ze sztuką po zakryciu dziurki umieszczonej na pokrywce czajnik nie puszcza ani kropli wody, chociaż należy zaznaczyć, że ten otwór nie jest wygodnie położony – z drugiej strony dzięki temu nigdy nie blokuje się przypadkiem. Czajnik jest na tyle lekki, że umieszczony w misce z wodą nie opada na dno.
Glina jest porowata i bardzo szorstka, cieszy naturalną teksturą. Szybko rozgrzewa się do pełnej temperatury i bardzo długo trzyma ciepło. Dźwięk pokrywki ocieranej o ścianki jest bardzo wysoki, przypomina metalowy sztylet. Powierzchnia jest zupełnie matowa, bez połysku. Na spodzie pokrywki, na dole rączki, oraz na dnie czajnika znajdują się sygnatury artysty.
Ten czajnik ma kształt Nan Gua, czyli dyni. Najbardziej charakterystyczna jest w nim niezwykła pokrywka, która ze względu na zagięty szczyt pozwala na szczególnie wygodny chwyt. Czajniki Nan Gua często wykonywane są tak, by naprawdę przypominały prawdziwą dynię, w przypadku tego czajnika inspiracja jest jednak delikatna, dzięki czemu naczynie unika śmieszności.
Mimo że czajnik pochodzi z regionu Yixing, to wstrzymujemy się z nazywaniem go Yixingiem, ponieważ prawdopodobnie nie powstał z czystej gliny Zisha, czyli najsłynniejszej z glin tego regionu. Niemniej glina w naszej ocenie jest szlachetna i wysokiej jakości, wyraźnie zaokrągla smak naparu, dodaje mu łagodnej mineralności i jest widocznie porowata.
Ogromnie cieszymy się mogąc oferować ten czajniki w tak przystępnej cenie.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.