Opis
Hojicha to japońska zielona herbata produkowana w nietypowy sposób – składa się nie tylko z liści, a głównie z pociętych łodyżek, które poddaje się prażeniu. Dzięki temu zyskuje się herbatę o oryginalnym smaku, kojarzynym ze skórką świeżo upieczonego ciemnego chleba i orzechem laskowym.
Większość hojichy na zachodnim rynku to herbata drobno cięta i mocno spieczona. My z kolei chcieliśmy zaprezentować Wam coś niespotykanego – hojichę o ładnych, dużych łodygach, poddaną lżejszemu prażeniu na piasku. Technika ta sięga czasów okresu Edo (XVII-XIX w.).
Łodyżki pochodzą ze zbiorów wiosennych (czyli senchy), natomiast liście ze zbioru późniejszego – banchy. Na obu wciąż widać wyraźne zielone refleksy. W istocie herbata ta zachowała wyczuwalny posmak świeżej zielonej herbaty, choć dominują oczywiście nuty chlebowe, drzewne, a nawet mineralne. Hojichę często pija się po posiłkach, a także wieczorami, gdyż zawiera dużo mniej kofeiny niż herbaty liściaste.
Zbiór: wiosna/lato 2024
Pochodzenie: Kyoto, Japonia
Kultywar: mixed
Profil: skórka spieczonego chleba, orzech laskowy, porzeczka
Nasze wrażenia
Szymon
O taką hojichę walczyłem! Moja ulubiona herbata do śniadanka. Lżejsze palenie zdecydowanie dobrze robi tej herbacie.
Antoni
To zielona herbata, która nie ma ani zielonych liści, ani zielonego naparu, ani zielonego zapachu ani zielonego smaku. Prażenie zupełnie transformuje wyjściową kukichę, całą morskość przemieniając w smaki orzechów, siana i skórek pieczonego chleba.
Większość dostępnej na rynku hojichy jest palona bardzo mocno, przez co prażoność staje się chamska i przytłaczająca. Tutaj jest inaczej, tradycyjne prażenie na rozgrzanym piasku służy wzbogaceniu smaku tej hojichy, a nie maskowaniu jej wad. Przyjrzyj się dokładniej, a zauważysz delikatne zielone refleksy na jej liściach i łodyżkach. Wraz z kolejnymi parzenicami zobaczysz ich coraz więcej.
Spieramy się z Szymonem odnośnie najlepszego sposobu parzenia tej herbaty: on lubi traktować ją wrzątkiem, aby wydobyć jak najwięcej orzechowości i bogatego palenia. Ja studzę wodę do 80°C, aby dać szansę zieleni spod liści i wyciągnąć w ten sposób więcej słodyczy.
Koniecznie daj nam znać która metoda smakuje ci bardziej!
Metody parzenia
Styl europejski:
5g/250ml wody
95°C
I parzenie: 2 min / II parzenie: 2 min / III parzenie: 5 min
Styl japoński (polecany przez producenta!):
3g/100ml wody
95°C
I parzenie: 40 s / II parzenie: 5 s (czyli przelać od razu)
Parzenie na zimno (cold brew):
10g/1500ml wody
5°C
zostawić w lodówce na 1-2 godziny
Dowiedz się więcej!
Kukicha, hojicha – co pije Japonia?
Co charakteryzuje i wyróżnia japońskie herbaty łodyżkowe?
Barwy herbaty – zieleń
Czym jest i jaka jest herbata zielona?
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.